Nominees

mat_nominees

2015 Metropolitan Atlanta Theater Award Nominees

Nominees are listed in chronological order

SET DESIGN, MUSICAL 

  • Rick Caruso – Nunsense
  • Theresa Dean – Side Show
  • Darrell Wofford – Little Shop of Horrors
  • Jeff Kirby – Next to Normal

SOUND DESIGN, MUSICAL

  • Amy Morrow –The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Ken Jones- Spamalot
  • Sam Weiller & Alexandra Valley – Side Show
  • Elliot Beckner & Shelia Gatlin – Next to Normal
  • Deryl Cape – Oliver!

LIGHTING DESIGN, MUSICAL

  • Kevin Rambeck — Spamalot
  • Taylor Sorrell – Side Show
  • Tom Gillespie – Little Shop of Horrors
  • Jeff Roper & Whitney Thompson –Next to Normal

COSTUMES, MUSICAL

  • Suzanne Thornett & Anne Voller – Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Fran Beaudry – Side Show
  • Tony Smithey – Little Shop of Horrors
  • Amy Cain – Curtains

CHOREOGRAPHER

  • Patty Maguire – Nunsense
  • Colleen Hargis – Spamalot
  • Johnna Mitchell & Beau Harmon – Side Show
  • Johnna MItchell & Amy Cain – Curtains

MUSIC DIRECTION

  • Mary Lynn Luke – Nunsense
  • Jana Cummisky – Spamalot
  • Lyn Taylor & Sam Weiller – Side Show
  • Kelly Jackson –Next to Normal

MINOR SUPPORTING ACTRESS, MUSICAL

  • Melissa Clipp – Sara (Tap Fanatic) – 110 In the Shade
  • Amy Shaw as Fortune Teller – Side Show
  • Johnna Mitchell as Snake Lady – Side Show
  • Megan Wartell as Mona Page– Curtains

MINOR SUPPORTING ACTOR, MUSICAL

  • Steven Taylor as Prince Herbert/Not Dead Fred/Minstrel— - Spamalot
  • Christopher Steele as The Geek –Side Show
  • Nat Martin as Voice of Audrey II – Little Shop of Horrors
  • Jonny May as Dr. Fine/ Dr. Madden – Next to Normal
  • Cody Rentz as Henry – Next to Normal

MAJOR SUPPORTING ACTOR, MUSICAL

  • Christopher Steele as Patsy – Spamalot
  • Vincent Leggett as Jake – Side Show
  • Luke Iddings as Gabriel ‘Gabe’ Goodman– Next to Normal
  • Zip Rampy as Christopher Belling –Curtains

MAJOR SUPPORTING ACTRESS, MUSICAL

  • Gabriella Anderson as Olive Ostrovskey – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Emily Diamond as Logainne Schwartzandgrubenierre The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Kate Merrihew as The Boss–Side Show
  • Brandy Morris as Natalie Goodman – Next to Normal
  • Carly Frates as Bambi Bernet – Curtains

LEADING ACTRESS, MUSICAL

  • Lauren Cleland as Daisy Hilton Side Show
  • Alli Sheahan as Violet Hilton – Side Show
  • Heather Shepherd as Diana Goodman – Next to Normal
  • Janelle Lannan as Carmen Bernstein – Curtains

LEADING ACTOR, MUSICAL

  • Matthew Pino as King Arthur – Spamalot
  • John Coombs as Terry Conner – Side Show
  • Bryan Lewis as Buddy Foster – Side Show
  • Christopher Gansel as Dan Goodman –Next to Normal

YOUTH AWARD, MUSICAL

  • Aleena Soto as Louise – Nuncrackers
  • Seth Moan as Billie – Nuncrackers
  • Richie Collado as John – Nuncrackers
  • Sara Puzo as Maria – Nuncrackers

MOIRA THORNETT DIRECTOR’S AWARD, MUSICAL

  • Bonnie Marshall – Nunsense – THe New Depot Players
  • Damon Bohan & Bob Dotson – Spamalot – The Henry Players
  • Chris Ikner – Side Show – Act3 Productions
  • Adriana Beckner & Cindy Battles –Next to Normal – The Henry Players

BEST ENSEMBLE, MUSICAL

  • Nunsense – The New Depot Players
  • Side Show – Act 3 Productions
  • Spamalot – The Henry Players
  • Next to Normal – The Henry Players

BEST OVERALL PERFORMANCE OF A MUSICAL

  • Nunsense – The New Depot Players
  • Side Show – Act 3 Productions
  • Spamalot – The Henry Players
  • Next to Normal – The Henry Players

BOARD AWARD, MUSICAL

  • Kelly Jackson as the Lady of the Lake — Spamalot
  • Sara Norsworthy as Ensemble/Laker Girl — Spamalot
  • Liane Lemaster as Jessica Cranshaw Curtains
  • Will Marinich as Minime, Mini Ishmaelite, Mini Pharaoh – Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Kevin Barton for Sound Design — Nuncrackers